Co zrobić, jeśli zainstalowana pompa ciepła nie dogrzewa... ?

Po tzw. rewolucji pomp ciepła na polskim rynku opadł już powoli kurz, a wraz z tym pojawiły się pierwsze problemy dotyczące pracy tego typu urządzeń.  Najczęściej jest to znaczny spadek sprawności w temperaturach bliskich zeru stopni i poniżej. Jeśli ten problem występuje również u Ciebie, poniższy artykuł może Cię zainteresować.

 

Wstępna diagnoza

 

Jeśli pompa ciepła pracowała dłużej niż sezon i problemy nie występowały – najprawdopodobniej potrzebny będzie przegląd. Część prac możesz wykonać samemu, gdy to nie pomoże – czas wezwać autoryzowany serwis. Większość producentów ma obowiązek corocznego przeglądu, który jest warunkiem utrzymania gwarancji.

 

Z czynności, które możemy wykonać samemu, warto jest wykonać, oczywiście po wyłączeniu urządzenia:

 

  • Sprawdzić stan lamelek na jednostce zewnętrznej. Często odstępy między nimi są blokowane przez pyłki traw, liście i wszystko co krąży w powietrzu. Zablokowane lamelki znacząco obniżają sprawność urządzenia.

 

  • Sprawdzić filtry C.O. Poprawnie zainstalowana pompa ciepłą ma co najmniej filtr mechaniczny (zdj.3), lub co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem – filtroodmulacz magnetyczny. Brudny filtr obniża przepływ w instalacji co znacząco zmniejsza efektywność ogrzewania.

 

  • Sprawdzić nastawy temperatury pracy – dla pompy najlepszą temperaturą pracy jest najniższa dająca komfort cieplny. Może zamiast 55*C na wyjściu starczy 45? A może nawet 38? Im niższa temp. na wyjściu tym lepsza sprawność. Warto poświęcić też trochę czasu na nastawienie krzywej grzewczej odpowiedniej dla Twojego budynku.

 

To w zasadzie tyle. Jeśli nadal występuje problem z dogrzaniem, który nie występował w poprzednich sezonach – trzeba skontaktować się z serwisem.

2. Problem występuje od chwili montażu.

Cóż. Bardzo prawdopodobne – masz źle dobraną pompę ciepła w stosunku do budynku. Nie każdy budynek się do tego nadawał i o tym powinien Cię poinformować sprzedawca/instalator. Jeśli nie; cóż… gratuluję wyboru firmy. Nie ma jednak co płakać nad rozlanym mlekiem. Są rązwiązania nie problemy

 

Musisz bowiem wiedzieć, że generalnie moc / sprawnosć pompy ciepła zależna jest od dwóch czynników : temperatury zewnętrznej i temperatury na wyjściu ogrzewania. Wyjaśnijmy też obrazowo jedno- to że pompa ciepła 6kW daje 60*C na wyjściu nie musi gwarantować że zagrzeje dom 120m. Czajnik grzeje nawet do 100*C a domu przecież nie zagrzeje…

 

Pierwszym krokiem powinien być telefon do serwisu producenta. Niech zweryfikuje jakość montażu i dobór urządzenia.

Krok drugi – sprawdzenie punktu biwalentnego. Być może jest ustawiony za nisko lub w ogóle nie bierze pod uwagę opcji dołączenia grzałek. Zbyt wysoko ustawiony spowoduje wzrost zużycia energi elektrycznej (działa wtedy najczęściej zwykła grzałka)

Krok trzeci – sprawdzenie nastaw krzywej grzewczej. Być może jest za płaska.

Jeśli krok drugi, trzeci nie zadziałał – a pierwszy potwierdził nasze obawy (lub co niestety bardzo prawdopodobne – nikt nie odebrał) – czas na

 

Rozwiązanie.

 

Jedynym rozwiązaniem jest – poza wymianą urządzenia – jest hybrydyzacja kotłowni.

Co to takiego?

Nic prostszego. Dołożyć dodatkowe źródło ciepła. Jeśli masz zainstalowany bufor – będzie to prostsze niż Ci się wydaje.

Wstępnie – jeśli instalacja elektryczna na to pozwala – można dołożyć grzałki elektryczne do bufora. Będzie to rozwiązanie najtańsze w zakupie… natomiast rachunki za energię elektryczną poszybują.

Jeśli chcesz rozsądniej zarządzać swoimi finansami – lepiej będzie założyć mały kocioł pelletowy lub gazowy. Zyski z tego rozwiązania są dwa:

 

1. Pomoc w pracy pompy ciepła w sytuacji gdy ta nie daje już rady

 

2. Dywersyfikacja dostaw ciepła do budynku. Nie wiążemy się wtedy z jednym dostawcą – gazu, prądu, węgla czy pelletu.

 

Nasze rozwiązania w tym zakresie obejmują pełną automatyzację, żebyś nie musiał tracić czasu na niepotrzebne czynności w kotłowni. Podstawowe rozwiązanie z kotłem pelletowym – sam się zapala i sam gasi – już od 12 000 zł z montażem. Zapraszamy do kontaktu, pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie.

Szczepan Kamiński

PIRO kom: 603-039-251 // szczepan@piro.net.pl

17 lat w branży HVAC

ferroli omnia s
Jeden z naszych montaży
filtr skośny
filtr skośny